Дончиќ би можел да заработи суспензија во НБА

Далас маверикс ја оствари шестата победа во последните седум натпревари во НБА-лигата и така се искачи на шестата позиција на табелата, откако го совлада Милвоки со 116-101.

Лука Дончиќ повторно беше најдобар на теренот со 27 поени, девет скокови и девет асистенции, по поради приговори и технички грешки Словенецот наскоро би можел да биде испратен на кратка пауза.

Словенецот стигна до 12 технички грешки сезонава, а ако дојде до бројката од 16, тогаш му следи еден меч суспензија.