Дончиќ призна: Играв повреден за Словенија!


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ откри дека на Мундобаскетот играл повреден, па така не можел да го даде максимумот.

Словенија го освои седмото место на Светското првенство (СП), откако во последниот меч беше подобра од Италија.

„Не бев најдобар, но во исто време ми треба време да се подготвам за сезоната во НБА. Играм без разлика на сè, иако бев повреден“, вели Дончиќ.

Дончиќ во последниот меч против Италија постигна 29 поени, 10 скокови и осум асистенции.