Драгиќ доби нов договор со Мајами, ќе заработува речиси 20 милиони долари годишно!

CHARLOTTE, NC - OCTOBER 2: Goran Dragic #7 of the Miami Heat handles the ball against the the Charlotte Hornets during a pre-season game on October 2, 2018 at Spectrum Center in Charlotte, North Carolina. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2018 NBAE (Photo by Kent Smith/NBAE via Getty Images)

Бекот на Мајами хит и финалистот во НБА-лигата, Горан Драгиќ ќе остане во дресот на тимот од Флорида, откако се согласи на нов договор.

Овој 34-годишен Словенец договори соработка на две години и притоа ќе заработи околу 37,4 милиони долари, барем така објави познат новинар.

Со тоа Драгиќ ќе биде награден за шест минати години во Мајами, за кој првпат заигра во сезоната 2014/15.

Негови две најдобри досегашни сезони беа 2013/14 и 2016/17, кога имаше 20,3 поени по меч, а настапуваше за Финикс санс во 2014 година, кога беше дел од идеалниот тим на НБА-лигата.