ФИА укина една од најголемите традиции во Ф1


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


ФИА реши да укине една од најголемите традиции во светот на Формула 1, па така од трката за Големата награда на Австралија повеќе не е дозволено качување на оградата кај целта.

Доколку некој од тимовите реши да прослави на таков начин, ќе добие казна од ФИА.

Оваа традиција беше со години, а членовите на победничката екипа секогаш се качуваа на оградата за да слават со најбрзиот возач, но тоа повеќе не е дозволено.