Ѓоковиќ играше како да е финале – го среди Синер за трето коло во Монте Карло!

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во следното коло на турнирот во Монте Карло, откако во второто коло го совлада Јаник Синер со 2-0 во сетови, односно 6-4 и 6-2.

Ова беше прв меѓусебен дуел на Ѓоковиќ и 22. тенисер во светот, инаку и прв меч на Србинот по финалето на Австралијан опен, а следен ривал ќе му биде подобриот од мечот меѓу Даниел Еванс и Хуберт Хуркаш.

Синер прв направи брејк на сервисот на Ѓоковиќ, кој потоа мораше да врати со два брејка на противнички сервис за водство од 4-2. Сепак, Синер намали на 4-5 со нов брејк, а Србинот со иста мера врати за освојување на првиот сет со 6-4.

Вториот сет беше полесен за српскиот тенисер, кој направи два брејка за да го добие сетот со 6-2 и да се пласира во следното коло.