Ѓорческа го освои Штутгарт – Во три сета ја совлада Јакуповиќ


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа славеше во финалето на ИТФ во Штутгарт со 2:1 во сетови против Далила Јакуповиќ од Словенија.

Фантастичен одигран турнир за Ѓорческа. Првиот сет многу лесно го доби со 6:2, но во вториот одигра лошо и Словенката израмни во сетови, 3:6 го доби Јакуповиќ тој сет. Со брејк во 10-тиот гем во одлучувачкиот сет Лина Ѓорческа славеше и го освои Штутгарт.