Холандија ќе биде домаќин на завршниот турнир во Лигата на нации


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Европската куќа на фудбалот (УЕФА) соопшти дека Холандија во јуни ќе биде домаќин на завршниот турнир во Лигата на нации, каде што ќе заиграат уште и Хрватска, Италија и Шпанија.

Натпреварите во Холандија ќе се играат во Ротердам и Енсхеде, а завршниот турнир се игра од 14 до 18 јуни.

На програмата се два полуфинални натпревари, по кои ќе се игра дуел за третото место, како и големото финале.