Итен состанок на УЕФА: Русија ќе остане без финалето во ЛШ!?


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Европската фудбалска унија (УЕФА) планира да ѝ ја одземе организацијата на финалето на Лигата на шампиони (ЛШ) на Русија, по нападот врз Украина.

УЕФА повика итен состанок, а агенцијата „Асошиејтед прес“ откри дека Санкт Петербург нема да биде домаќин на финалето на 28 мај.

Неименуван извор на агенцијата на состанокот во петок ќе ја објави одлуката за преместување на финалниот меч од најелитното европско натпреварување.

Русија утрово ја нападна Украина, по што претседателот Володимир Зеленски прогласи воена состојба на територијата на Украина.