Ивановски: Горд сум што можам да ја претставувам Македонија на Вимблдон

Најталентираниот македонски тенисер Калин Ивановски се пласираше во четвртфиналето на Вимблдон, каде што треба да игра против Педро Роденас од Шпанија.

Ивановски привлече голем интерес со неговите одлични настапи и маестралниот потег во претходниот меч за победа и историски пласман во четвртфиналето.

Меѓународната тениска федерација направи кратко интервју со македонскиот тенисер.

„Се чувствувам прекрасно. Ова е големо искуство за мене. Доаѓам од мала земја, од Македонија. Мило ми е што можам да ја претставувам Македонија и горд сум на тоа“, вели Ивановски.