Извлечени групите за Светското првенство, Червар ќе има тешка задача!


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Денес беше одржана ждрепката за Светското првенство во ракомет кое ќе се одигра во Франција во јануари наредната година.

Актуелниот шампион на светот и домаќин на ова натпреварување ќе игра во групата А, а за противници ќе ги има Норвешка,Јапонија, Бразил, Русија и Полска.

Нашата репрезентација баш и немаше поволен ждреб и ќе игра во групата Б заедно со Ангола, Тунис, Исланд, Словенија и Шпанија.

Еве ги и целосните групи:

Група А: Норвешка, Јапонија, Бразил, Русија, Полска, Франција

Група Б: Ангола, Тунис, Исланд, Македонија, Словенија, Шпанија

Група Ц: Саудиска Арабија, Чиле, Унгарија, Белорусија, Хрватска, Германија

Група Д: Аргентина, Бахреин, Египет, Шведска, Данска, Катар

Светското првенство во Франција ќе се игра од 11 до 29 јануари 2017 година.