Како ќе изгледаше АТП-листата ако не беше казнет Вимблдон?


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Тенисерите на Вимблдон немаа шанса да бранат бодови како минатата сезона, откако АТП донесе таква одлука поради суспензијата на руските и белоруските тенисери од раководството на турнирот.

Најголема штета доживеа Новак Ѓоковиќ, кој загуби дури 2.000 бодови, иако ја освои титулата, а со тоа имаше и пад од неколку позиции на АТП-листата.

Србинот падна од четвртата до седмата позиција и остана без 2.000 бодови, па сега е далеку зад првопласираниот Русин Данил Медведев.

Доколку АТП доделуваше бодови сега ситуацијата ќе беше драстично поинаква. Прв ќе беше Медведев со 7.775 бодови, Надал ќе имаше 6.885 бода на втората позиција, по што ќе следеше Александер Зверев со 6.850, Ѓоковиќ ќе беше четврти со 6.770, а Стефанос Циципас со 5.240 бода ќе беше во топ-5.