Леброн ги одбра Никс во 2010. година, но тие уништија сè

Леброн Џејмс е без сомнение еден од најдобрите кошаркари што некогаш се појавил.

Трикратниот шампион во НБА беше без титула со години, сепак, ги оствари првите успеси со Мајами Хит, каде стана шампион во две последователни сезони, во 2012. и 2013. година.

Тој стана член на тимот на Флорида две години порано. Во големата одлука што ја најави, тој го избра Хит наместо Кливленд каде настапуваше седум години, а доколку се верува во американските медиуми, тимот од Мајами не бил неговиот прв избор.

Во 2010. година, Леброн сакал да потпише за Њујорк Никс. Сепак, средбата со очајното управување на клубот ја смени својата одлука и Џејмс заврши на Флорида.

“Сите ми кажаа дека Никс е негов прв избор. Тие имаа состанок. Дони Волш беше во количка, а Долан (сопственикот на клубот) беше едноставно Долан (ретко кој го сака и го почитува). Тие не подготвија ништо за состанокот. Сè тоа беше катастрофално “, рече новинарот Бил Симонс во својот подкаст.

Џејмс тогаш реши да замине во Хит со кого освои две титули за четири години, а потоа повторно се врати во Кливленд.

Кавс повторно ги напушти после четири години и во моментов ја игра својата втора сезона во дресот на Лос Анџелес Лејкерс.

Никс, од друга страна, продолжува да страдаат. Тие се еден од најлошите екипи во лигата и немаат идеја дека ќе дојдат подобри времиња за екипата од Њујорк.