Лејкерс го обезбедија првото место во Западната конференција, доминација на Ентони Дејвис

Кошаркарите на ЛА Лејкерс синоќа во одлична игра го совладаа Јута Џез 116:108, со што го обезбедија првото место на табелата за Западна конференција.

Лејкерс успеаја да стигнат до својата 51. победа оваа сезона, со која теоретски го обезбедија првото место во Западната конференција. Но, Јута не беше баш така лесен противник за Леброн Џејмс и соиграчите.

Во првиот дел гостите одлично се одлепија и резултатот беше 24:24. И во втората четвртина, Лејкерс не успеаја да направат значителна разлика, и на паузата завршија со резултат 58:56 за Лејкерси.

Сепак, во третата четвртина Лејкерс успеаја да одат на разлика од десет поени (86:76), па ја задржаа таа предност до крајот на натпреварот и успеаја да забележат нова победа, и ги свртеа размислувањата во плеј-офот.

Лејкерси беа предводени до победата од неверојатниот Ентони Дејвис кој постигна 42 поени и додаде 12 скока, четири асистенции, три украдени топки и една асистенција. Ејмс го заврши мечот со 22 поени, осум скока и девет асистенции.

Во тимот на Јута, се истакна Донаван Мичел, завршувајќи го натпреварот со 33 поени.