Левандовски избран за најдобар фудбалер во Европа!

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски денеска ќе биде прогласен за најдобар фудбалер во Европа за минатата сезона.

Полјакот зад себе има одлична сезона. Постигнуваше многу голови и го однесе Баерн до пет трофеи во 2020 година, со што ја заслужи наградата. Зад него заврши Мануел Ноер, а трето место беше Кевин де Брајне.

Штета што годинава нема да се додели „Златаната топка“, зашто нема дилема дека тој ќе беше голем фаворит за наградата.