Лина Ѓорческа во финале – Заја го положи оружјето пред македонската тенисерка


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа со победа во денешниот натпревар против Заја обезбеди финале на ИТФ во Штутгарт.

Ѓорческа со 2:0 во сетови ја совлада германката Ана Заја со 6:4 6:2.

Пати Шнидер од Швајцарија или Далила Јакуповиќ од Словенија ќе биде противничка во финалето на македонската тенисерка.