Малите нешта прават разлика: Алкантара ги купи навивачите на „црвените“ со невообичаена реакција

Тијаго Алкантара е најголемата sвезда во преодниот рок во Англија. Одличниот играч за врска пристигна од Баерн во Ливерпул за околу 30 милиони евра.

Алкантара го одигра второто полувреме на дербито против Челси и веднаш импресионираше, иако претходно немаше тренирано со тимот.

Шпанскиот фудбалер успеа да заврши 75 додавања во второто полувреме, повеќе од кој било играч на Челзи кој го помина целиот натпревар на теренот.

Алкантара исто така успеа да ги купи навивачите на „црвените“ со една мала работа. Можеби неговата реакција доволно покажува колку со нетрпение очекува да игра за англискиот шампион.

Имено, Тијаго славеше на дуелот со Н’Голо Канте како да постигнал гол. Тој успеа да ја допре топката доволно за Французинот да ја испрати во аут.

Алкантара со радост ја прослави освојувањето на топката, а првиот кој го поддржа беше Џејмс Милнер, додека одличниот играч за врска го удри во градите и со тоа славеше успешно завршена работа.

Единствена дамка е напревениот пенал над Тимо Вернер, но Алисон успеа да го одбрани ударот на Жоргињо. „Црвените“ славеа со 0:2.