Манчестер сити го дозна датумот за „судењето на векот“ во Англија


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Англискиот гигант Манчестер сити е осомничен дека направил 115 прекршувања на финансискиот фер-плеј и ќе мора невиноста да ја докаже пред суд.

„Дејли Мејл“ објави дека „граѓаните“ ќе одат на суд на крајот на идната година, а пресудата може да се очекува дури во 2025 година.

„Граѓаните“ се осомничени за прекршувања на правилата во период од 2009/10 до 2023 година и би можеле да добијат голема казна.

Претходно за прекршување на ФФП беше казнет Евертон со одземање на 10 бодови.