Мастерсот во Мадрид нема да се одржи!?

Мастерсот во Мадрид требаше да биде одлично загревање за Ролан Гарос, но ситуацијата се искомплицира. Тој беше планиран да се одржи на 13септември, веднаш по Ју-ес Опен.

Шпанските медиуми пишуваат дека властите во Мадрид објавиле дека ситуацијата со вирусот во главниот град на Шпанија не е воопшто добра за одржувањена тениски турнир.

Во писмото кое му го испратиле на директорот Фелисијано Лопез пишува дека постои ризик по јавното здравје, но и организацијата и играчите.

Што се однесува до влијанието на АТП-листата, ваков расплет поволно би влијаел врз Новак Ѓоковиќ, кој минатата сезона го освоитурнирот во Мадрид, додека Надал испадна во полуфиналето по мечот со Стефанос Циципас.