Млада француска ѕвезда: “Каде ќе заминам? Па, во Реал …”

Тимот на Лион има нова француска фудбалска starвезда во својот состав.

Ова е Рајан Черки, кој на 16-годишна возраст има одиграно неколку фантастични натпревари во првиот тим, а раскошниот талент што го поседува, го направи еден од најдобрите млади фудбалери на денешницата.

Тие се свесни во Лион дека Черки е вистински бисер и може лесно да го надмине Килијан Мбапе во наредните сезони со талентот кој го поседува, а заради него многу месеци наназад на натпреварите во Лига 1 може да се видат многу скаути на најголемите европски клубови.

Сепак, само еден клуб по Лион доаѓа во Черки. Младиот фудбалер не крие дека е голем обожавател на Реал Мадрид, а посакува да замине на „Сантијаго Бернабеу“.

„Каде би сакале да играте по Лион? Само во Реал Мадрид“, рече Черки.

Черки сè уште не сака да ги прескокне скалите, сака да помине барем уште две години во Лион, а дотогаш неговата цена ќе биде неколку пати поголема.

Да потсетиме дека неговиот договор со Лион важи до летото 2022. година.