Младите фудбалери ги дознаа противниците во квалификациите за ЕП 2025


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Македонската фудбалска репрезентација до 21 година ги дозна ривалите во квалификациите за пласман на Европското првенство (ЕП) во 2025.

Шведска и Холандија ќе бидат најопасни противници за Македонија во групата во која уште се наоѓаат и Грузија, Молдавија и Гибралтар.

Квалификациите почнуваат во септември, а ќе завршат во октомври 2024 година.

Група A: Италија, Република Ирска, Норвешка, Турција, Летонија, Сан Марино;

Група Б:  Шпанија, Белгија, Шкотска, Унгарија, Казахстан, Малта;

Група Ц:  Холандија, Шведска, Грузија, Македонија, Молдавија, Гибралтар;

Група Д:  Германија, Полска, Израел, Бугарија, Косово, Естонија;

Група Е:  Романија, Швајцарија, Финска, Албанија, Црна Гора, Ерменија;

Група Ф:  Англија, Украина, Србија, Северна Ирска, Азербејџан, Луксембург;

Група Г:  Португалија, Хрватска, Грција, Белорусија, Фарски Острови, Андора;

Група Х:  Франција, Австрија, Словенија, Босна и Херцеговина, Кипар;

Група И:  Данска, Чешка, Исланд, Велс, Литванија;

ФОТО: ФФМ