Мозгов во Лос Анџелес – За 4 години 64 милиони долари


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Според америчките медиуми, рускиот кошаркар и официјално ќе стави потпис на договорот на 7-ми јули бидејќи по правилата на НБА не може порано.

Досегашниот кошаркар на Кливленд, Тимофеј Мозгов кариерата ќе ја продолжи во Лејкерс. Тој договори 4-годишна соработка вредна 64 милиони долари.

Клубот од Калифорнија почнува со реновирање откако се пензионира Брајант.

Минатата сезона Мозгов имаше учинок од 17.4 минути, 5.8 во плеј-офот. Во доигрувањето имаше учинок од 1.2 поени.