Несторовски наскоро ќе биде промовиран во италијански тим


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Македонскиот напаѓач Илија Несторовски се очекува во новата сезона да игра во Италија, а негов следен клуб ќе биде Асколи од Серија Б.

Асколи е фаворит за потписот на Несторовски, кој во моментов е слободен агент, а во клубот треба да го замени Франческо Форте.

Тернана и Козенца беа исто така заинтересирани за услугите на Несторовски, но Асколи е фаворит и се очекува наскоро да го потпише договорот.

Несторовски има 33 години и од 2019 до 2023 година беше дел од Удинезе, откако претходно играше за Палермо, Интер Запрешиќ, Металург, Викторија Жижков, Словачко и Победа.