Ништо од „метла“, Милвоки не може без Јанис, победа по драмата во Орландо! (ВИДЕО)


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Во Орландо синоќа видовме уште една голема драма во полуфиналето на Истокот.

Екипата на Милвоки успеа да се врати во игра откако вечерва го совлада Мајами со 118:115 (22:31, 28:17, 35:40, 22:19, 11: 8).

Тимот на Флорида сега води со 3-1.

Мајами го отвори натпреварот на одличен начин и имаше двоцифрена предност на средината на првата четвртина, за да забележиме поголеми возбудувања во второто полувреме.

Милвоки ја доживеа најголемата можна несреќа кога Антетокумпо мораше да го напушти мечот поради повреда во втората минута од второто полувреме, но тимот без него сепак успеа да се врати во мечот и да го сврти текот на натпреварот.

Гркот постигна неверојатни 19 поени за само 11 минути на паркетот.

Така, Бакс водеа со 50:48 на полувреме.

Преголемиот притисок за опстанок во серијата, но и отсуството на најдобриот играч, очигледно си го направи своето, па тимот од Флорида ја врати предноста во средината на третата четвртина, која сигурно ја држеше до крајот на делот.

Горан Драгиќ блескаше во последната четвртина кога направи поголема разлика со своите поени, во одредени моменти Мајами беше на „плус осум“.

Следуваше одговорот на Бакс, кој со помош на расположениот Брук Лопез успеа повторно да се врати во мечот, а во последната минута видовме одлична драма и последен напад на Милвоки при поен помалку од Мајами.

По фаулот на Драгиќ, Ди Виченцо го погоди второто слободно фрлање и со тоа го одведе мечот во продолженија.

Во продолженијата, поените на Крис Мидлтон стигнаа до Милвоки на плус четири, но Хиро со тројка ја намали вредноста на само еден поен.

Повторно Бакс успеа да се одлепи, но уште еднаш се појави Хиро, кој погоди уште еднаш за три поени и му даде надеж на Мајами дека може да стигне до „метла“.

Сепак, нешто повеќе од три секунди пред крајот, фаулираниот Мидлтон замина на линијата за слободни фрлања од кои погоди и двапати и со тоа ја зголеми надежта на Милвоки дека може да направи голем пресврт во серијата.

Само, ако Јанис не може да и помогне на тимот, ќе биде проклето тешко …