Нов рекорд – Ѓоковиќ го престигна Род Лејвер


Дерби во Англија, Столе против кралевите во Мадрид ↓↓↓


Најдобриот тенисер во светот продолжи да ги поместува границите во светскиот тенис, а денес руши уште еден рекорд.

Ѓоковиќ го совлада Адриан Манарино со 3:0 во сетови, се пласира во третото коло на Вимблдон и ја запиша 30-та победа по ред на Гренд слем.

Никој никогаш во Опен ерата не поврза толкав број на Гренд слем победи бидејќи легендарниот Род Лејвер во 1969-та и 1970-та поврза 29 победи на најголемите турнири.

Зад Ѓоковиќ и Род Лејвер е Роџер Федерер кој има серија од 27 Гренд слем победи.