Петар Чех собори неславен рекорд


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Голманот на репрезентацијата на Чешка, Петар Чех, не се прослави во натпреварот против Турција.

Чешка во натпреварот против Турција имаше прилика со победа да се пласираат во осминафиналето. Сепак, Чешка беше поразена, а Турците сега се на чекор од осминафинале.

Петар Чех на овој натпревар собори еден неславен рекорд.

Имено, тој денес го прими 21 гол на Европските првенства што е повеќе од било кој друг голман во историјата на овој шампионат.