Петра Матијашевиќ не се откажува од олимпискиот сон, останува во македонската репрезентација


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Петра Матијашевиќ дефинитивно нема да учествува во Рио на олимписките игри, покрај огромниот постигнат резултат воедно и најголем за македонското Таеквондо бронзениот медал на ЕП во Швајцарија  таа не доби вајлд карта за Олимпијадата.

Со бронзениот медал Матијашевиќ го донесе вториот медал од  боречки спортови во историјата на Македонија освоен на ЕП, а прв кој го донесе девојка.

Матијашевиќ неодамна беше на прием кај директорот на АМС и оствари неколку средби со раководството на македонсдката таекводно федерација, таа истакна дека црвсто е убедена дека и во наредните 4 години ќе остане да ги брани боите на Македонија и ќе ја претствува нашата држава на претстојното СП во Кореја во 2017 година.