Подготвен е нов договор за Имобиле?

Лацио го затекна прекинот во Серија А поради пандемија на коронавирус на второто место на табела зад лидерот Јувентус, со одличниот напаѓач на римскиот клуб Чиро Имобиле на врвот на листата на стрелците.

Чиро Имобиле игра одлично откако го облече дресот на Лацио, а тој има постигнато 27 гола во Серија А оваа сезона, пред да биде запрена.

Лацио не сака да остане без одличниот напаѓач, па затоа се подготвува нов договор за Имобиле во Олимпико, иако неговиот договор истекува само во летото 2023. година.

Наводно, Лацио сака да стави крај на шпекулациите за евентуалното заминување на Имобиле, а во наредните месеци ќе работи интензивно за продолжување на соработката – до 2025. година.

Се верува дека Лацио е подготвен да вметне многу побогати клаузули за бонус за гол во новиот договор отколку што моментно има Имобиле, со цел да го убеди напаѓачот во нов потпис.

Исто така, во новиот договор треба да бидат вклучени нови богати клаузули за пласман во Лигата на шампионите, евентуална победа на Скудето и други клупски достигнувања – во наредните пет сезони.