Поранешен светски шампион убиен во Јужна Африка


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Поранешниот светски шампион во скок во висина, Жак Фрајтаг бил пронајден мртов во Јужна Африка по потрагата која траеше две недели.

Спортистот бил пронајден со прострелни рани во трева во близина на гробишта, а полицијата почна истрага за случајот.

Жак стана светски шампион во 2003 година, а рекордот му е 2,38 метри.