Пораз за македонските кошаркари на стартот на турнирот во Кина


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Македонската кошаркарска репрезентација загуби во првиот натпревар против Иран со резултат 80:75 на турнирот кој се одржува во Кина.

Селекторот Раца одпатува со комбиниран тим составен од млади играчи заедно со американци на турнирот во Кина, а утре ќе одигра пријателски натпревар против репрезентацијата на Литванија.

Првото полувреме беше во корист на Иранците кои одлично го одиграа и на полувреме заминаа со предност од 13 поени разлика, но сепак вториот дел од натпревар му припадна на нашите кошаркари кои успеаја да се вратат но не целосно во натпреварот за пораз од 5 разлика.