Ројс по 12 години си замина од Борусија Дортмунд


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Марко Ројс реши да не го продолжи договорот со Борусија Дортмунд и да го напушти бундеслигашот на крајот на сезоната.

Ројс има договор до јуни 2024 година, а од Дортмунд ќе замине по 12 прекрасни години поминати во клубот.

Искусниот фудбалер досега настапи на 415 натпревари за „милионерите“, при што постигна 167 голови и 126 асистенции.