Сакраменто по 17 години пауза избори место во плејофот (Видео)


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Кошаркарите на Сакраменто кингс со убедливата победа против Портланд трејл блејзерс со 120-80 обезбеди пласман во плејофот на НБА-лигата.

Сакраменто има 46 победи и 30 порази, па се наоѓа на третата позиција на Западот и се враќаат во плејофот по пауза од 17 години.

Со ова се стави и крај на најдолгиот активен плејоф пост во американскиот професионален спорт, а во такво нешто помогнаа Малик Монкс со 19 поени, Диарон Фокс со 18 и Ертер со 17.

Милвоки бакс со пресврт славеше против Индијана пејсерс со 149-136, а Џру Холидеј постигна дури 51 поен, осум скокови и осум асистенции, додека Јанис Адетокумпо го следеше со 38 поени, 17 скокови и 12 асистенции.