Севиља потврди дека Чилеанец ќе го смени Емери


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Фудбалскиот клуб Севиља соопшти дека Хорхе Сампаоли ќе биде нов тренер и ќе потпише 2-годишен договор.

Сампаоли на клупата на Андалужаните ќе го смени Унаи Емери.

„Севиља смета на најдобриот тренер на Америка во 2015-та година кој ја почнува својата прва авантура во Европа“, соопштија од клубот.

Сампаоли пред Севиља беше селектор на репрезентацијата на Чиле со кој ја освои Копа Америка минатата година.