Шпанија ја посрамоти Хрватска, Швајцарија подобра од Унгарија


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Фудбалерите на Шпанија триумфираа со 3-0 против Хрватска во првиот дуел од групата Б на Европското првенство (ЕП).

„Црвената фурија“ ги постигна сите три гола во првото полувреме, кога стрелаа Мората, Руиз и Карвахал.

Хрватска имаше шанса да намали во 80. минута, но Петковиќ не реализираше удар од белата точка.

Швајцарија постигна два гола во првиот дел од средбата преку Дуа и Абишер, но потоа Варга намали на 1-2 во 66. минута.

Унгарија се обиде да израмни, меѓутоа не ги реализираше шансите, па Емболо во 93. минута погоди за 3-1.