Солскјер: Кавани е одличен, преговараме за нов договор!

Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер кажа дека ќе продолжи да преговара со Едисон Кавани за да потпишат нов договор.

Солскјер беше задоволен со триумфот од 6-2 против Рома во првиот меч од полуфиналето во Лига Европа, а одличен на теренот беше и Кавани.

„Екипата реагираше добро на полувреме. Добро игравме и во првиот дел, но заборавивме дека мора и да се браниме, а тоа мора брзо да го правите. Кавани е одличен. Тој создава шанси, постигнува голови… Пропушти неколку шанси, но тој е тука и поради тоа ако добие четири-пет шанси, тогаш ќе постигне два-три гола. Се надевам дека ќе се пласираме во финале и дека тој ќе сака да остане со нас и следната година“, вели Солскјер.