Солскјер: Сите скаути се активни, ги бараме идеалните играчи…


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Навивачите на Манчестер Јунајтед што е можно побрзо ќе се обидат да ја заборават сезоната која е зад нив. „Црвените ѓаволи“ не беа на нивото, па јасно е дека на лето ги очекува големи промени во играчкиот кадар.

На клупата сигурно ќе биде Оле Гунар Солскјер кој не се прослави во последниот период, иако донесе големи пред самото доаѓање во клубот.

Отворено зборуваше и за можните засилување.

„Мораш да имаш став ако сакаш да станеш фудбалер на Манчестер Јунајтед. Мораш да имаш квалитет, а навивачите сакаат да гледаат возбудливи играчи. Сакаат да станат од седиштата и да ги видат дефанзивците кои се бранат како да го бранат својот живот“, истакна Солскјер и додаде:

„Го скаутираме пазарот, се обидуваме да пронајдеме вистински играчи“.

Најплатениот менаџер и воедно двократен шампион на Англија, Пеп Гвардиола, кој на „Итхад“ заработува годишно 15 милиони фунти.

Зад Гвардиола на листата е овогодинешниот финалист во Лигата на шампионите и човекот кој навистина е фантастичен на клупата на Тотенхем, Маурисио Покетино, а неговата годишна плата изнесува 8,5 миолиони фунти.

На третото место е Оле Гунар Солскјер, кој ќе наплати 7,5 милиони годишно иако неговиот Јунајтед остана без пласман во Лигата на шампионите, а вицешампионот на Англија и финалистот во Лигата на шампионите, Ливерпул, Јирген Клоп плаќа 7 милиони годишно.

Унаи Емери, менаџерот на Арсенал, на петто место најплатени менаџер во лигата со шест милиони, додека шести е Маурисио Сари со 5.15 милиони фунти годишно заработка.