Србинот Ѓорѓевиќ ќе ја тренира Италија!?


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Српскиот тенисер Александар Ѓорѓевиќ најверојатно ќе стане нов селектор на италијанската кошаркарска селекција.

Ѓорѓевиќ треба да го замени Џанмарко Поцеко, а веќе зад себе има големо искуство како селектор бидејќи шест години ја предводеше Србија.

Србија во тој период стана европски и светски вицешампион, а на Летните Олимписки игри освои сребрен медал.

Ѓорѓевиќ претходно ги тренираше и Виртус Болоња, Фенербахче и Панатинаикос, а сега работи во Кина.