Суарез ја задржа Барса во игра и го испрати Еспањол во Сегунда!

Победа на Барселона против Еспањол во градското дерби е доволна за да се продолжи со надежта дека можат да стигнат до титулата шампион на Шпанија. Беше многу возбудливо, на крајот домашната екипа победи со 1:0.

Првото полувреме беше интересно, а Еспањол не дојде да се брани, туку создаде неколку посериозни напади.

Ембарба се закани кога Тер Штеген успеа да го одбрани неговиот удар, а пред крајот на полувремето, Виља имаше шанса кога ја погоди стативата.

Меси имаше шанса за Барса, исто како Суарез кој беше блокиран од ветувачка ситуација.

Сепак, мора да напоменеме дека домаќинот беше очаен во овој дел од играта.

Ансу Фати навести дека автомобилот може да тргне во лош правец за Барселона, кој стартуваше лошо на противникот, а по ВАР технологијата , судијата му покажа црвен картон.

Сепак, сè се изедначи за неколку минути подоцна. Пол Лозано доби црвен картон од другата страна, повторно по интервенцијата на ВАР технологијата.

И тогаш во 56. минута падна гол за Барселона.

Одлична акција на Барселона, топката дојде до Алба кој избра фантастично решение, а по ударот на Меси и карамболот топката доаѓа до Суарез кој постигна гол за победата на Барселона!

Еспањол се обиде, а тие имаа и голема шанса преку Дардер, кој шутираше од 16 метри, но Видал го блокираше овој удар.

Значи, Еспањол се пресели во Сегунда по катастрофалната сезона.