Торонто му одржа шампионска лекција на Лејкерс, убедлив триумф на Клиперс (ВИДЕО)

Лос Анџелес Клиперс славеше против Њу Орлеанс со 126-103. Од првата минута тие го диктираа темпото, па погодуваа од секоја позиција, а на полувреме имаа водство од 32 поени (77-45).

На девет минути пред крајот предноста на КЛиперс беше и максимални 41 (111-70) и тоа до момент кога не се опуштија, па нивниот противник на крајот го ублажи поразот.

Најдобар кај Клиперс беше Пол Џорџ со 28 поени, додека кај Њу Орлеанс најефикасен беше Инграм со 14 поени.

Од друга страна, Лос Анџелес Лејкерс беа поразени од актуелниот шампион Торонто со 92-107,

Решавачкиот момент се случи на половината на последната четвртина. Торонто при резултат 83-83 направија серија од 1-0 и така повеоа со 93-83, по што следеше рутински финиш.

Кај Лаури а Торонто постигна 33 поени,додека Леброн Џејмс кај Лејкерс имаше 20 поени и 10 скокови.