Уништен мурал на Ѓоковиќ, откако напиша „Косово е Србија“ (Фото)


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Новак Ѓоковиќ вчера запиша триумф на стартот на Ролан Гарос, по што испрати порака на камерата „Косово е срцето на Србија, стоп за насилството“.

Оваа порака предизвика бурни реакции од јавноста, но и тениската федерација на Косово, која смета дека Ѓоковиќ мора д абиде казнет.

„Тениската федерација на Косово стои во одбрана на вредностите на својата земја и луѓе, но во исто време и во одбрана на спортот. Бараме казна за Ѓоковиќ“, велат од федерацијата.

Организаторите на Ролан Гарос застанаа на страна на Србинот и порачаа дека не прекршил никакво правило затоа што не постојат правила за тоа што ќе биде напишано на камерата.