Усик го победи Фјури на поени и стана апсолутен шампион во тешка категорија (Видео)


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Украинскиот борец Олександар Усик славеше на поени против Тајсон Фјури и стана апсолутен шампион во тешка категорија во бокс.

Борбата траеше 12 рунди, а судиите гласаа 115-112, 113-114 и 114-113 за 37-годишниот украински боксер.

Усик стигна до 22 победи во 22 борби, а воедно ова беше прв пораз за Фјури.