Успешно враќањето на Барселона на Ноу Камп


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Синоќа, Барселона за прв пат одигра натпревар на својот Ноу Камп по паузата поради нова пандемија на коронавирус. Тоа беше мечот од 29-то коло на Ла Лига против „излезениот“ Леганес.

Барселона забележа победа од 2:0 благодарение на головите на Ансу Фати и Лионел Меси.

Сепак, Леганес не пристигна на Ноу Камп со бело знаме, па се закани опасно двапати на отворањето на натпреварот. Прво, во 12. минута обидот на Гереро беше блокиран во последната минута, а само две минути подоцна истиот играч шутираше близу до голот од добра позиција.

Полека, по можноста за Леганес, Барселона започна да се буди и конечно го скрши отпорот на гостите во 42-та минута. Топката дојде до Ансу Фати на работ од шеснаесетникот, а тој со удар по земја го совлада голманот на гостите за 1:0.

Со минимална предност, Барса замина на пауза, а мрежата на голот на Леганес се затресе повторно во 65. минута. Сепак, голот на Гриезман беше поништен поради офсајд.

Сепак, четири минути подоцна, Лионел Меси го претвори пеналот во втор гол за Барселона.

Во самиот финиш на натпреварот, Барселона имаше добра можност за трет гол, но младиот Пуиг не успеа да го совлада гостинскиот голман, па остана до 2:0 до крајот.

Тренерот на Леганес, Хавиер Агуире успеа да заработи црвен картон во судиското продолжение.

Барселона стигна до 64 бода и сега има пет бода повеќе, но и натпревар повеќе од второпласираниот Реал. Леганес остана последен со 23 поени.