Во Ливорно сфатија дека им нема спас, па ослободија десет играчи, вклучувајќи го и најдобриот стрелец

Во поранешниот член на Серија А, Ливорно, постои целосен хаос.

По поразот на домашен терен од Венеција (0:2), шансите за опстанок во Серија Б се минимални, зад местото што значи место за спас, овој клуб доцни 12 бода на седум кола до крајот.

За да се влошат работите по истекот на договорите во Ливорно, тие решија да не ја продолжат соработката со десет играчи, што значи дека тие веќе се помириле со излегувањето од лигата.

За остатокот од сезоната, тренерот Антонио Филипини нема да може да смета на најдобрите играчи на тимот, Матиас Силвестре, Федерико Вивиани и Мануел Марас, кој е најдобар стрелец на тимот со осум гола.

Ситуацијата за Ливорно ќе стане уште потешка отколку што е во моментот затоа што тренерот Филипини практично ќе мора да измисли тим или да игра со младинците.