Зеде пари од Кина, сега би се вратил во Европа


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


После шест месеци Алекс Тешеира би можел да се врати во Европа.

Не многу фалеше многу за Алекс Тешеира да завршеше во некој европски клуб (Ливерпул беше заинтересиран и кој понуди 32 милиони евра) во текот на преодниот јануарски рок, но бразилецот се одличи за трансфер во Кина.

Замина од Шахтјор за пари, потпиша за Џиангсу Сунинг, но само по 14 одиграни натпревари во таа лига би можел да се врати во Европа.

Покрај неговата желба да ја напушти Кина, ни таму не се задоволни на начинот на кој Тешеира игра фудбал, па се тоа две основни причини, зошто медиумите денеска почнаа да пишуваат во врска со неговиот трансфер назад во Европа.

Наводно е понуден на Интер (клуб кој го има истиот сопственик Џангсу), ќе видиме како ќе реагира Роберто Манчини.

Тешко е да се очекува дека Ливерпул е сеуште заинтересиран да го види овој напаѓач во своите редови, бидејќи имат голем број на напаѓачи.

Инаку, Џиангсу го плати Тешеира 50 милиони евра, за многу помала сума сега би можел да биде продаден.Има договор до 2020 година.