Баерн со тројка го реши Келн, Дортмунд со шест парчиња го наполни Леверкузен (ВИДЕО)

Во Бундеслигата се одиграа уште пет натпревари.

Баерн Минхен на гости го победи Келн, 0:3.

Први посериозно се заканија домашните кои преку Осако имаа шанса за погодок, но Ноер го одбрани тој удар. Голманот на Келн потоа мораше да интервира по ударот на Левандовски со глава. После 25 минути игра Баерн имаше водство, Мартинез постигна погодок.

Javi Martinez Goal HD – FC Koln 0-1 Bayern… by livescoreIn

На почетокот на второто полувреме Берњат го зголеми водството на баварците, 0:2. Мартинез пропушти шанса да го постигне вториот негов на натпреварот.

gOAL 0-2 BERNART FC Koln vs Bayern Munich by Ssporti

Конечните 0:3 ги постави Рибери во 90-та минута.

tfghfgh by arcturusmedia33

Баерн после денешната победа има 7 бода повеќе од второпласираниот Лајпциг.

Борусија Дортмунд на Сигнал Идуна Парк го совлада Баер Леверкузен, 6:2.

После шест минути игра Дембеле постигна фантастичен погодок за водство на милионерите. Лено потоа одбрани неколку удари на домашните.

Goal Dembele (1 0) Borussia Dortmund vs Bayer… by euro-goal-tv

Во 26-та минута топката се одби до Обамејанг кој го зголеми водството на Борусија Дортмунд, 2:0. Ројс имаше шанса да го постигне третиот погодок за Дортмунд на денешниот натпревар, но Лено фантастично одбрани.

Pierre-Emerick Aubameyang Goal HD – Dortmund 2… by RussellLerman

Само што почна второто полувреме Воланд намали на 2:1. Обамејанг во 69-та минута го постигна вториот негов погодок на натпреварот и ја врати предноста на милионерите од два погодоци, 3:1.

Kevin Volland Goal HD – Dortmund 2-1 Bayer… by Video-Live

Pierre-Emerick Aubameyang Goal HD – Dortmund 3… by claytonashurst

Вендел постигна фантастичен погодок од слободен удар за 3:2. Три минути подоцна Пулишиќ се запиша во листата на стрелците.

Wendell Goal HD – Borussia Dortmund 3-2 Bayer… by footballderby

Christrian Pulisic Goal HD Borussia Dortmund 4… by Live1Goals

Вендел направи прекршок во казнениот простор, а Дортмунд доби пенал. Шурле од белата точка беше прецизен за 5:2.

Penalty Goal Schurrle A. (5:2) Borussia… by ylberenexhipi

Конечните 6:2 ги постави Гереиро во судиското продолжение од второто полувреме.

Rapahael Guerriero Goal HD – Borussia Dortmund… by Live1Goals

Милионерите после победата која ја запишаа денес ќе останат на третата позиција со шест бода помалку од второпласираниот Лајпциг, а два повеќе од Хофенхајм кој е четврт.

Во останатите натпревари Вердер го победи Дармштадт, 2:0, Хофенхајм со 5:2 го совлада Инголштадт, а Мајнц и Волфсбург ги поделија бодовите, 1:1.