Алексис Санчез е најкреативен играч во Европа!


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Ниту еден играч во најдобрите 5 лиги немаат создадено шанси за гол повеќе од Алексис Санчез.

Чилеанецот создаде 58 шанси за гол во досегашниот дел од сезоната и во оваа категорија е моментално најдобар.

Прекарот „архитект“ често оди кај Месут Озил, но фактите се на страната на Санчез.

Озил е меѓу 10-те најдобри во оваа категорија, се наоѓа на 8-то место со 41 шанса за гол.

По одличниот Алексис најмногу создадени шанси за гол имаат Роберто Фирмињо од Ливерпул,  Салах од Рома и Кевин де Брујн од Сите, по 45.

Интересен е податокот дека на топ 10 листата нема играчи кои настапуваат во Примера, БЛ и Лига 1