Дали е на повидок нова терористичка катастрофа ?!


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал!↓↓↓ 

 

Како што пренесуваат англиските медиуми, терористичката група ИСИС, на својот телевизиски канал ги охрабрува своите членови да извршат напад врз најголемиот тениски турнир, Вимблдон.

Британските полициски служби дури откриле и мапи кои на терористите им налагаат како треба да изгледа нападот, а во соопштението кое се појавило на терористичката телевизија се инспирираат луѓе за да извршат напад сличен како оној што се случи во Манчестер, каде загинаа 23 лица и 250 беа повредени.

Вимблдон е турнир кој трае околу две недели, тој започна во понделникот, а британските безбедносни служби велат да нема паника и дека ќе превземат највисоки мерки за оваа да не се случи.