Официјално: Стигна замената за Розберг во Мерцедес!


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал!↓↓↓Сега е и официјално – Валери Ботас ќе вози во тимот на Мерцедес со Луис Хамилтон.

Вилијамс одлучи да му дозволи на Ботас да премине во Мерцедес, а во исто време потврдија и дека Маса официјално се откажал од пензија и се враќа во нивниот тим.

„Голема работа е да се вози за Мерцедес.“

„Одвај чека да почнам да работам со полна пареа. Моја цел е да одморам во првата трка, да освојам бодови и ви гарантирам дека ќе дадам се од себе во секоја трка. Сакам да им се заблагодарам на сите за шансата.“

„Ова ми е 5-та сезона во Ф1. Во Вилијамс стигнав до 9 подиуми, но сеуште чекам на својата прва победа.“

Ботас е задоволен што во тимот ќе го има Луис Хамилтон како колега.

„Мислам дека Луис и јас ќе бидеме одличен тим. Многу го почитувам.“

Волф смета дека Ботас е идеален возач за задачата која е пред него.

„Мислам дека Ботас одлично се вклопува во нашиот тим. Како возач е многу брз, но тоа што е најважно, мислам дека е добар човек. Тој е некој кој ја дели нашата страст и вредност. Скромен е и искрен.“

Исто така е потврдено дека се враќа Маса во болидот на Вилијамс.