Федерер: „Го побарав Новак после натпреварот“


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал!↓↓↓Роџер Федерер се пласираше во 2 коло на Вимблдон одкако украинецот Александ му го предаде мечот поради повреда.

Пред тоа, Новак Ѓоковиќ го предаде мечот на Мартин Клижан поради повреда на листот.

Федерер после тоа изјави дека го побара Новак за да одржат сет на Централниот терен.

„Не се сеќавам кога последен пат 2 меча беа откажани пред крајот. Кога си одев од теренот почувствував дека публиката е разочарана. Кога излегував директорот на турнирот рече дека треба да играм уште саат ипол, а јас му предложив да го најдеме Новак. Го пронајдов во соблекувалната и му кажав дека можеби треба да играме еден сет, но сепак на крајот тоа не се случи бидејќи наредниот меч веќе беше на програмата“- Изјави Роџер Федерер