Баварска шестка за Аугсбург, Лајпциг убедлив, Шалке и Дортмунд ги поделија бодовите

Од 26-то коло во Бундеслигата се одиграа уште пет натпревари.

Баерн Минхен на Алијанц Арена го декласира Аугсбург, 6:0.

Роберт Левандовски во 17-та минута од натпреварот погоди за радост на навивачите на Баерн Минхен. Во 36-та минута Томас Милер ја затресе мрежата на гостите за 2:0.

На почетокот на второто полувреме Роберт Левандовски го постигна својот втор погодок на натпреварот. Тиаго Алкантара во 62-ра минута погоди за 4:0. Во период од една минута Роберт Левандовски го постигна хет-трикот на денешниот натпревар, а Томас Милер по втор пат се запиша во листата на стрелците за конечни 6:0.

Баварците ќе останат лидери со 10 бода повеќе од второпласираниот Лајпциг.

Шалке и Борусија Дортмунд ремизираа на Велтинс, 1:1.

Во првото полувреме од натпреварот мируваа мрежите. На почетокот на второто полувреме Пјер Емерик Обамејанг му донесе водство на милионерите.

Тило Керер десетина минути пред крајот на натпреварот ги постави конечните 1:1.

Борусија Дортмунд ќе остане на четвртата позиција со еден бод помалку од третопласираниот Хофенхајм.

Во останатите натпревари Лајпциг убедливо го победи Дармштадт, 4:0, Вердер Бремен пукна петарда против Фрајбург, а Хамбургер беше подобар од Келн, 2:1.