Англија сега се плаши, знаете ли кој може да им биде следен ривал?


Чекаме казна за Даку! (ја дочекавме) ↓↓↓


После киксот против Словачка, репрезентацијата на Англија мораше да се задоволи со второто место во својата група, што може да им ги поремети плановите за продолжувањето на натпреварувањето.

Две реми (против Русија 1:1 и Словачка 0:0), со едвај изборена победа над Велшаните (2:1) беше доволно за Англичаните второ место во групата каде што беа најголеми фаворити.

Иако собраа и доста пофални за прикажаната игра, споменатите резултати не се тоа што Англија очекуваше, па сега можат да добијат многу тежок ривал во осмина финалето.

Имено, како второпласирани од групата Б, Англија на почетокот на нокаут фазата може да се врсти со Португалија.

Услов за тоа и навистина и да се случи, Роналдо и другарите во последното коло од групата Ф да се изборат за резултат каде што од третото место да се поместат на второто место во оваа група.

Да потсетиме, во таа група Унгарците моментално водат со 4 бода, а Ислад и Португалија се втори и трети со по два бода.

Сепак,  за очекување е Португалците за конечно да ја забележат и првата победа на Европското првенство. Ривал ќе им биде Унгарија, па доколку тоа сценарио се оствари, на пример, победа на Австија над Исланѓаните, второто место во групата ќе им припадне на Унгарците, па во тој случај тие можат на Англија во следната фаза од натпреварувањето.

Што се однесува до Велшаните, тие како први во групата Б на мегдан од еден од третопласираните селекции, од групите А, Ц или Д.

Тоа може да бидат Албанија, Северна Ирска или Чешка.